Blog

Właściwości lecznicze herbaty, ile i jaką pić w ciągu dnia.

piątek, 01.03.2019

Tagi: herbata , Johan&Nystrem , Guava , herbata owocowa , herbata zielona

Zielona herbata jak wiekszość która próbowała ją pić, pewnie wie, że pochodzenie to Chiny a dokładniej południowo zachodnia część kraju. Pierwsze zapiski o cudownych właściwościach tego naparu to jakieś kilka tysięcy lat wstecz.

Tak, tradycja jest stara i zapewne zobowiązuje-pić herbatę? czy w ogóle? którą wybrać? zieloną, czarną a może smakowe np. z domieszką suszonych owoców guavy? Johan&Nystrem - Guava. Dylematów można namnożyć. Teraz szczypta faktów. Pewne jest i już zielona herbata-liście, susz, ma w składzie wiele cennych i pożytecznych składników np. polifenole i katechiny, teinę oraz wiele mikroelementów w tym potas czy wapń. To dzięki takim składnikom ma właściwości oczyszczające i prozdrowotne oraz działa antyoksydacyjnie usuwając z organizmu człowieka nadmiar reaktywnych wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia etc. 

Którą wybrać? jak często ją pić?, smakowe-jeżyna, malina owoce goji Goja&Rokitnik czy po prostu czysty zielony susz!  Teapigs Mao Feng Green. Sposobów na jej przygotowanie jest kilka, sypiemy susz do sitka od czajniczka zalewając wodą o ok.85 st.C czekamy 2 lub 3 minuty i dostajemy pachnący napój, to proste. Czas zaparzania zależy od tego jaką ją chcemy pić tzn. mocniejszą-rozluźnia i relaksuje, krócej-daje pozytywnego "kopa" zwłaszcza rano. Ile jej trzeba pić? Nie ma złotego środka, drodzy czytelnicy moich wywodów codziennie 2-4 filiżanek herbaty. Oczywiście wszystko co jest przesadne w ilości spożywania nie jest dobrym rozwiązaniem.  Na ten temat można by pisać długo podpierając się licznymi publikacjami czy blogami z sieci. To jest kilka porad od smakosza zielonej herbaty.